Niša arba aukštoji parfumerija
Gediminas specialiai PER-fumes.com
Turbūt daugelis girdėjote terminą nišinė parfumerija? “Parfumerijos manjakams” ir aistringiems aromatų gerbėjams šis terminas puikiai žinomas, bet daugeliui – toks pat paslaptingas, kaip ir visas parfumerijos pasaulis.
Kas gi yra ta nišinė parfumerija?
Norėtųsi pabrėžti, kad ši sritis pastaruoju metu taip išpopuliarėjo, jog išėjo iš siauro nišos supratimo, todėl, kur kas tisklesinis pavaidmimas būtų retų kvepalų (rare parfums) ar aukštoji parfumerija (haut parfumerie).
Šios paslaptingos parfumerijos srities skirtumų reikia ieškoti pačiame aromatų kūrimo procese. Jei komerciniai aromatai kuriami laikantis mados tendencijų, parfumeriams aiškiai suformuojama užduotis kaip turi kvepėti ir kokius kriterijus turi atitikti naujas madingas aromatas, tai nišai (ar aukštąjai parfumerijai) kvepalai kūriami neatsižvelgiant į mados tendencijas. Parfumeris turi visišką laisvę derinti įvairius ingredientus, ieškoti naujų derinių. Galutinis rezultatas gali šokiruoti ar padaryti revoliuciją šioje srityje. Bet kuriuo atveju tokie kvepalai tarsi meno kūriniai, nepavaldūs mados tendencijoms.
Nišinė – aukštoji parfumerija turi kelis išskirtinius bruožus.
- Visų pirma tokie kvepalai neskirstomi pagal lytį. Kuomet ingrediantai bei pati kompozicija pasiekia tam tikrą kokybinį lygį. Priskirimas tam tikrai lyčiai tampa neaktualus.
- Kitas kriterijus, pagal kurį specialistai vertina nišinius ženklus, jie neturi reklamos. Tai atrodytų logiška, nes turtingos bei įmantrios kompozicijos kvepalus vargu ar galima išsirinkti vien dėl to, kad juos reklamuoja garsi žvaigždė.
- Ir galiausiai keli bruožai kurie užbaigia šį sąrašą: tai paprasti bei lakoniški buteliukai, karatais net primenantys laboratorijos menzūrėles, labai prabagi pakuotė kuri labai dažnai primena dėžutes, tokias į kurias pakuoja meno kūrinius. Kiekviena iš šių taisyklių turi išimtis, kurios tik patvirtina taisykę.
Nenustebkite, bet net ir tarp nišinių „brandų“ egzistuoja keleta tipinių koncepcijų. Mados koncepcija: net ir mados namai kartais nusprendžia savo vardo kvepalus ne pagal mados tendencijas. Kita labai svarbi koncepocija tai istorinė koncepcija. Tarp nišinių kvepalų gamintojų yra keli istoriniai brandai, kurių šaknys siekia net 18-19 a. Dažnai “brandai” kuria kvepalus dedikuotus tam tikrai šaliai ar regionui, arba tokie kvepalai būna sukurti gįžus iš kokios kelionės ir perteikia tos kelionės įspūdžius. O emociniai brandai, dažniausiai kuriami siekiant sukelti tam tikrus jausmus arba ikvėpti kūrėjo išgyventų jausmų išraiška.
Nesvarbu kokia „brando“ ar aromato koncepcija, visus aukštosios parfumerijos kvepalus jungia emocijos. Išmintis sako: geriau vieną kartą išbandyti nei šimtą kartų išgirsti, todėl siūlau visus apsilankyti parduotuvėse ir susipažinti su šiais šiuos aromatais – meno kūriniais.
Parduotuvių sąrašą rasite čia
Linkiu visiems sėkmės bei jaudinančių atradimų.